fbpx

TRENING SŁUCHOWY

Jak przyzwyczajać się do słyszenia w aparatach słuchowych

Jeśli stałeś się nowym użytkownikiem aparatów słuchowych to znaczy, że dokonałeś najlepszej decyzji. Właśnie otworzył się przed Tobą nowy wymiar świata dźwięków. Aby z niego w pełni skorzystać musisz cierpliwie i konsekwentnie przejść trening słuchowy zalecany przez protetyka EDMED

ETAP PIERWSZY: ROZPOZNAWANIE DŹWIĘKÓW ( trwa do 7 dni)

Przez pierwszy tydzień wydłużaj noszenie aparatów codziennie o 1 godzinę. Pierwszy dzień zacznij od 3 godzin w domu. Oswój się z aparatami na uszach i wkładkami lub nasadki w uchu. Jeśli nosisz wkładkę akrylową może ona na początku bardzo przeszkadzać. Poćwicz jej wkładanie i wyjmowanie.

Przyzwyczaj się do słuchania w aparatach prostych dźwięków: szum wody, dzwonek domofony, stukot sztućców itd. Przyzwyczaj się do swojego głosu czytając głośno gazetę. Porozmawiaj ze znaną Ci osobą. Przez pierwszy tydzień unikaj dużego hałasu.

Jeśli przez pierwszy tydzień czujesz się przytłoczony, bądź fizycznie odczuwasz jego obecność w uchu, nie przejmuj się – to normalne. Noszenie aparatów słuchowych wymaga przyzwyczajenia, szczególnie jeśli z zakupem zwlekałeś kilka lat. Na początku wszystko może być obce i nienaturalne. Z czasem nie będziesz mógł wyobrazić sobie życia bez pomocy słuchowej. Osoby ze zdrowym słuchem nauczyły się ignorować wiele hałasów z otoczenia np. szum komputera, dobiegający zza okna hałas z ulicy, brzęk kluczy, czy własne kroki. Dla Ciebie te dźwięki, których długo nie słyszałeś, mogą być męczące. Dlatego zacznij nosić swój aparat słuchowy w domu.

Notuj sytuacje lub dźwięki, które są przeszkadzające. Przekażesz je protetykowi na wizycie kontrolnej.

ETAP DRUGI: PRZYSWAJANIE DŹWIĘKÓW NA NOWO ( trwa ok. 14 dni)

Postaraj się nosić aparaty codziennie przynajmniej 8 godzin.
Postaraj się szukać trudnych sytuacji akustycznie i ćwiczyć słuch. Poproś, aby rozmówca stanął tyłem, przeszedł do kolejnego pokoju, mówił głośniej lub ciszej.
Zadzwoń do znajomej i porozmawiaj przez telefon.
Włącz telewizję lub radio – sprawdź na ile rozumiesz rozmowy w programach informacyjnych, w których dość szybko przekazywane są informacje.
Wyjdź w aparatach z domu. Słuchaj znajomego, spokojnego otoczenia. Naucz się lokalizować dźwięki. Spróbuj określić ich kierunek.
Notuj sytuacje lub dźwięki, które są przeszkadzające. Przekażesz je protetykowi na wizycie kontrolnej.

ETAP TRZECI: AKCEPTOWANIE GŁOŚNYCH DŹWIĘKÓW ( trwa do 3 miesięcy)

Jak tylko pierwszy i drugi etap ćwiczeń nie będą już sprawiały kłopotu i nadmiernie męczyły, zacznij naukę tolerowania głośnego hałasu. Wyjdź na ulicę, do centrum handlowego czy do restauracji. Słuchaj i spróbuj odfiltrować hałas od rozmów, czy innych pożądanych dźwięków.

Jeśli długo cierpisz z powodu niedosłuchu, może Cię zaskoczyć ilość hałasu wokół. Zanotuj sobie wrażenia ze słyszenia w hałasie, stopień głośności, samopoczucie. Przećwicz ten etap kilkukrotnie i porównaj wrażenia na początku i z czasem.

Na podstawie Twoich wrażeń, podczas kolejnej wizyty u specjalisty, protetyk słuchu indywidualnie zoptymalizuje ustawienia aparatu słuchowego.

 

Nasi partnerzy

Signia logo