fbpx

UBYTEK SŁUCHU

Utrata słuchu rzadko pojawia się nagle. Problemy ze słuchem zazwyczaj rozwijają się długo i stopniowo, dlatego początkowo pozostają niezauważone. Osoba dotknięta niedosłuchem sukcesywnie się do niego przyzwyczaja. Ponieważ ubytek słuchu przez długi czas jest kompensowany przez mózg, w pierwszej fazie nie występują prawie żadne utrudnienia w codziennym życiu. Znacznie rzadszym przypadkiem jest nagła głuchota powstała w jednej chwili lub powikłanie po przejściu ciężkiej choroby takiej jak Covid. Takie dolegliwości w pierwszej kolejności skonsultuj z lekarzem a w drugiej kolejności zapraszamy do Naszych gabinetów na diagnostykę.

Od pewnego momentu jednak kompensowanie problemów ze słuchem przestaje być możliwe. Nierzadko otoczenie zauważa problemy ze słuchem wcześniej, niż dotknięta nimi osoba, która uparcie powtarza: „Słyszę normalnie!“ Nawet osoby dotknięte niedosłuchem, które są świadome tego, że nie słyszą już doskonale, często przez długi czas nie podejmują żadnych działań. Używają argumentu „Jakoś sobie radzę!” i odwlekają wykonanie badań słuchu. Dlaczego tak jest? Ponieważ uświadomienie sobie własnych problemów ze słuchem i przyznanie się do nich wcale nie jest łatwe!

Problem: kto zbyt długo zwleka, ryzykuje poważne konsekwencjami. Naukowcy odkryli, że po około siedmiu latach nasz mózg po prostu oducza się słyszeć pewne dźwięki. Gdy po założeniu aparatu słuchowego dźwięki te znów stają się słyszalne, mózg nie jest w stanie ich prawidłowo zinterpretować i dlatego często są odczuwane jako przesadnie głośne i nieprzyjemne – nawet jeśli jest to coś tak niewinnego jak szelest liści czy głosy z ogrodu sąsiada.

Poniższe trzy pytania pomogą Ci stwierdzić, czy masz problemy ze słuchem:

Czy niskie dźwięki w tle słyszysz przesadnie głośno?

Czy Twój telewizor jest ustawiony bardzo głośno?

w

Czy rozmowy są dla Ciebie męczące?

REHABILITACJA NIEDOSŁUCHU

Słuch, podobnie jak wzrok, pogarsza się z wiekiem. Mamy trudność ze słyszeniem pewnych sylab i dźwięków, nie rozumiemy, co mówią inni, wycofujemy się z miejsc publicznych, życia społecznego. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom otworzyliśmy profesjonalne gabinety rehabilitacji słuchu, które pozwolą bezpłatnie sprawdzić stan Państwa słuchu. Wyposażyliśmy je w specjalną osobną, wyciszoną kabinę przeznaczoną do badań. U nas nie czekają Państwo w wielomiesięcznych kolejkach. Termin wizyty można wyznaczyć nawet na następny dzień.

PRZYCZYNY NIEDOSŁUCHU

Ubytek słuchu jest powodowany przez wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ jak np. pogorszenie słyszenia w związku ze starzeniem organizmu. Część jednak jesteśmy w stanie kontrolować bądź unikać, jak choćby zbyt częste przebywanie w głośnym otoczeniu. Zmiany w słyszeniu mogą postępować stopniowo, bądź pojawić się w wyniku nagłego zdarzenia. Istnienie ubytku słuchu nie zawsze jest łatwe do wychwycenia i często to bliscy mogą być osobami, które zauważą nasz problem. Zrozumienie przyczyn pogorszenia stanu naszego słuchu pozwala na podjęcie decyzji co dalej robić z przypadłością.

Najczęściej spotykane przyczyny oraz objawy towarzyszące niedosłuchowi:

{

Szum w uszach

Często jest opisywane jako dzwonienie w uszach, ale możliwe jest też odczuwanie buczenia lub świstu.

{

Choroba Ménière’a

Jest schorzeniem postępującym powoli i stopniowo, upośledzając zarówno część ucha wewnętrznego odpowiedzialną za utrzymanie równowagi, jak i część uczestniczącą w procesie słyszenia.

{

Woskowina uszna

Jako jedna z naturalnie wydzielanych przez ciało substancji, woskowina jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia.

{

Zapalenie wyrostka sutkowatego

Objawy schorzenia mogą być bardzo podobne do innych infekcji uszu. Jest niezwykle istotne, żeby rozpoznać i wychwycić pierwsze sygnały ostrzegawcze.

{

Nadwrażliwość

Jest dolegliwością, która wpływa na odbieranie przez nas dźwięków ze zwiększoną czułością na codzienne odgłosy.

{

Zapalenie błędnika

Jest wirusowym zapaleniem ucha wewnętrznego, którego typowymi objawami są zaburzenia równowagi i zawroty głowy.

{

Zapalenie ucha zewnętrznego

Jest stanem, który powoduje zapalenie kanału ucha zewnętrznego.

{

Zapalenie ucha środkowego

Jest zapaleniem lub zakażeniem ucha środkowego.

{

Niedosłuch starczy

Proces powolnej utraty słuchu spowodowany procesami starzenia się organizmu człowieka.

Aby dowiedzieć się więcej, umów bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych oddziałów. Rozmowa ze specjalistą pozwoli Wam zrozumieć istotę problemu oraz poznać sposoby radzenia sobie z nim.

Dowiedz się więcej o profilaktyce i badaniach słuchu

Profilaktyka słuchu

Nowoczesny świat jest głośny – czasem aż brutalnie głośny. Jednakże nasz słuch nie jest stworzony do takiego obciążenia. Porozmawiaj na ten temat ze specjalistą w naszym gabinecie.
CZYTAJ DALEJ

Ubytek słuchu

Problemy ze słuchem zazwyczaj rozwijają się długo i stopniowo i dlatego początkowo pozostają niezauważone. Odmienny przypadek stanowi  powikłanie po przechorowaniu Covid.
CZYTAJ DALEJ

Badania słuchu

Bezpłatne badania słuchu w firmie EDMED składa się z kilku etapów – wywiad, badanie oraz omówienie wyników. Te proste kroki mogą Tobie pomóc słyszeć lepiej!
CZYTAJ DALEJ

Nasi partnerzy

Signia logo