Aktywność seniorów
APARATY SŁUCHOWE NIE PRZESZKADZAJĄ W UPRAWIANIU SPORTU
Namawiam pacjentów EDMED, który noszą jeden bądź dwa aparaty słuchowe aby nie bali się aktywności fizycznej w aparatach słuchowych. Aparaty słuchowe w tej chwili mają bardzo zaawansowaną technologię: mimo delikatnego wyglądu są odporna na wstrząsy a także na drobne upadki.
Aparaty słuchowe mogą być częściowo lub zupełnie wodoszczelne a co za tym idzie odporne na Państwa pot. W firmie EDMED kupią Państwo Aparaty Słuchowe , w których możecie pójść na basen i ich nie zdejmować przed skokiem do wody.
W naszych gabinetach audioprotetycy pokażą jak skorzystać z aplikacji, dzięki której podczas uprawiania sportu zmierzysz tętno, ilość zrobionych kroków oraz spalone kalorie.
Drodzy użytkownicy aparatów słuchowych nie traćcie kontaktu z otoczeniem ściągając aparaty słuchowe podczas uprawiania sportu. Bądźcie bezpieczni na rowerze, rolkach, na basenie, podczas uprawiania gier zespołowych itd. Słuchajcie przyrody podczas nordic walking, biegania w lesie trenując dodatkowo swoje komórki słuchowe. Jeśli obawiacie się, że zgubicie aparaty słuchowe podczas ruchu kupcie w Edmed Aparaty Słuchowe clips lub linkę zabezpieczającą aparaty przed upadkiem.
Dlaczego osoby starsze powinny uprawiać aktywność fizyczną?
Aktywności fizyczna ma niebagatelny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną seniorów, ale również ich psychikę. Ruch pomaga w profilaktyce i leczeniu chorób typowych dla wieku starczego. Regularny trening dobrze działa m.in. na układ sercowo-naczyniowy. W ten sposób można uniknąć lub spowolnić rozwój nadciśnienia albo choroby niedokrwiennej serca. Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia kości i stawów, przez co seniorzy są bardziej narażeni np. na złamania. Ryzyko to maleje za sprawą ćwiczeń. Dzięki aktywności fizycznej można zatrzymać nie tylko procesy starzenia się ciała, ale i umysłu. Mniejsze jest prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera, a pamięć i koncentracja ulegają znacznej poprawie. Wysiłek sprzyja także wytwarzaniu serotoniny i endorfin, więc senior czuje więcej optymizmu, co jest bardzo ważne np. w trakcie walki z chorobami. Grupowy sport także socjalizuje seniorów wypełniając wolny czas.

WAŻNE: Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) zaleca seniorom wykonywanie przynajmniej 150 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o umiarkowanej intensywności lub przynajmniej 75 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o wysokiej intensywności, lub zamiennie połączenie aktywności o umiarkowanej i wysokiej intensywności.
Dlaczego osoby starsze nie chcą ćwiczyć?
Często wstydzą się być śmieszni w oczach innych, nie widzą zalet, boją się urazów, boją się nadmiernego zmęczenia, często nie wiedzą od czego zacząć. Czasami brakuje motywacji, wyrobionych wcześniej nawyków, czy… pieniędzy. Dziadkowie wolą kupić coś dla swoich wnuków niż zainwestować w siebie. Osoby starsze wstydzą się też swojego ciała (podczas wyjścia na basen) oraz obawiają się, że podczas zajęć nie będą nadążali za innymi uczestnikami.
Ja stary sportowiec nie zgadzam się na to aby tak błahe powody spowodowały niepełnosprawność seniorów. Dlatego chcę poniżej rozwiać Wasze obiekcje.
Jak osoby starsze powinny bezpiecznie rozpocząć aktywność fizyczną?
Wysiłek fizyczny osoby starszej powinien być dostosowany do możliwości i stanu jej zdrowia. Osoby starsze powinny ćwiczyć przede wszystkim na miarę swoich możliwości.
W przypadku rozpoczynania aktywności fizycznej powiedzenie: „początkującego kucharza rzuca się na głęboki tłuszcz” niestety się nie sprawdza. Osoby o małej aktywności fizycznej powinny zacząć od małej „dawki” wysiłku fizycznego i stopniowo zwiększać – częstotliwość, czas trwania i intensywność wysiłku fizycznego. Musicie pamiętać, że nadmierne ćwiczenia bez wcześniejszego przygotowania ciała nie są korzystne i mogą mieć negatywne konsekwencje dla organizmu w postaci urazów i kontuzji. Ćwiczcie więc z „głową”.
Ja zawsze na początek poleca : długie spacery, nordic walking ( marsz z kijkami, które uaktywniają obręcz górną człowieka), proste ćwiczenia przy muzyce, ćwiczenia rozciągające. Poniżej napiszę jakie formy ruchu polecam osobą zaawansowanym.

Dlaczego Seniorzy wstydzą się ćwiczyć?
Część ludzi ruch traktuje jak stratę czasu. Dla nim zawsze ważniejsze było czytanie książek, oglądanie filmu tzn. rozrywka intelektualna. Nie chciałabym umniejszać roli tej formy spędzania czasu, ale w starszym wieku potrzebna jest bardzo sprawność fizyczna. Bez niej jesteśmy zależni od osób trzecich, nie możemy wykonać podstawowych czynności życiowych. Nie wstydźcie się zmiany przyzwyczajeń, można to zrobić w każdym wieku. Najgorszy jest pierwszy trening dlatego najlepiej robić to przynajmniej na początku w towarzystwie.
Czasem pacjenci mówili mi, że wstydzą się wyglądu i sprawności własnego ciała. Czy powinni? To co jest pewne na tym świecie, to to, że młody kiedyś stanie się seniorem z innym ciałem. Czy należy się tego wstydzić?, absolutnie nie! Za wszelką cenę zadbajmy o sprawność ciała, wygląd jest na drugim planie. Jeśli jednak bardzo przeszkadza Ci wygląd skóry nie musisz chodzić na basen jest wiele innych sportów.
Cena aktywności sportowej
Jeśli myślisz, że ruch musi kosztować to jesteś w błędzie. W wielu przypadkach aktywność fizyczna jest za darmo. Jedyny koszt to odzież sportowa ( którą wygrzebiesz w szafie) i woda do picia w trakcie treningu. Do takich treningów należą: wszelkie biegi, marszobiegi, spacery, indywidualne ćwiczenia w domu, zorganizowana gimnastyka dla seniorów w domach kultury. Korzystaj z tego. Ruch to bezpłatne lekarstwo!!!
Jak unikać kontuzji?
Pisaliśmy o tym, że gimnastyka dla seniorów musi zostać specjalnie dobrana pod kątem tej specyficznej grupy wiekowej. Nie wolno także zapominać o tym, że pomimo tego, że sport to zdrowie może on niekiedy prowadzić do kontuzji. U osób starszych mogą być one szczególnie uciążliwe. Dlatego też podczas planowania aktywności fizycznej dla osób starszych dobrze jest wziąć pod uwagę ryzyko kontuzji, aby móc je skutecznie zniwelować.
- Podpowiadam co robić i na co zwracać szczególną uwagę, aby aktywność u osób starszych nie skończyła się kontuzją:
pamiętaj o rozgrzewce – zawsze przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń dla starszych trzeba przygotować organizm do wysiłku. Wystarczy kilka minut na rozgrzanie mięśni i stawów; - zadbaj o to, aby wysiłek był dostosowany do możliwości seniora – małe lub umiarkowane nasilenie wysiłku w zupełności wystarczy. Nadmierne obciążanie organizmu jest niewskazane i może prowadzić do kontuzji;
- wybieraj proste i nieskomplikowane ćwiczenia – w tym wypadku doskonale sprawdzi się zasada małymi kroczkami do celu, im trudniejsze ćwiczenia tym większe ryzyko kontuzji;
- skonsultuj planowane ćwiczenia z fizjoterapeutą – to specjalista, który podpowie jakie ruchy są niewskazane i co może seniorowi zaszkodzić. W przypadku osób powyżej 80. roku życia dobrze zadbać o to, aby ćwiczenia były wykonywane pod okiem fizjoterapeuty.
Rozsądnie zaplanowana aktywność fizyczna osób starszych nie powinna prowadzić do kontuzji. Co więcej będzie ona miała pozytywny wpływ na wiele aspektów życia seniora
Jak wygląda trening seniorów?
Najlepiej kiedy trening dla seniorów składa się z 3 części poniższych części. Dobrze zaplanowany trening pozwoli ćwiczącemu uniknąć urazów. Ważny jest sposób wykonywania ćwiczeń oraz czas ich trwania.
Część 1: TRENING WYTRZYMAŁOŚCIOWY.
Ta część tlenowego treningu angażuje duże grupy mięśniowe rozwijając kondycję seniorów.
Wysiłek tlenowy powinien być wykonywany jednorazowo przez co najmniej 30 minut 3 razy w tygodniu.
Do tej części treningu należy:
- szybki marsz,
- bieganie (tzw. jogging),
- pływanie,
- tennis,
- wodny aerobik,
- aerobic (zajęcia grupowe),
- jazda na rowerze,
- taniec,
- ćwiczenia z użyciem sprzętu do treningu “kardio” (np. roweru stacjonarnego).
Część 2. TRENING SIŁOWY/OPOROWY
Wysiłek oporowy czyli wysiłek wzmacniający mięśnie szkieletowe, który ma na celu utrzymać i zwiększyć siłę mięśniową. Powinien być wykonywany co najmniej 2 razy w tygodniu i obejmować od 8 do 10 głównych grup mięśniowych.
Te ćwiczenia nie mają określonego czasu trwania, tylko każde ćwiczenie powinno być powtórzone około 10-25 razy. Wysiłek powinien mieć charakter progresywny, czyli należy stopniowo zwiększać obciążenie wraz z czasem trwania treningu. Najlepiej robić te ćwiczenia w siłowniach wewnętrznych lub zewnętrznych na świeżym powietrzu.
Do ćwiczeń oporowych, wzmacniających można wykorzystać np.: małe hantle (o wadze 0,5-1 kg), elastyczną taśmę koloru czerwonego i/lub małą butelkę z wodą.
Wysiłek oporowy wpływa na wzrost siły mięśniowej i sprawności fizycznej.
Niestety zaledwie 11% mężczyzn i 14% kobiet powyżej 65 roku życia wykonuje jakikolwiek trening o charakterze siłowym.
Część 3 ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE
Te ćwiczenia powodują gibkość ciała oraz elastyczność mięśni. Ponadto poprawiają równowagę i koordynację człowieka.
Ćwiczenia rozciągające są istotne dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego. Przywracają właściwą sprężystość mięśniom i więzadłom po treningu co chroni przed kontuzjami.
Gibkość ciała pomaga człowiekowi w wykonywaniu czynności dnia codziennego (np. zakładanie skarpetek, butów itd.).
Ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane przynajmniej przez 10 minut 2 razy w tygodniu. Stretching powinien być wykonywany po wysiłku tlenowym lub oporowym, kiedy ciało jest już odpowiednio rozgrzane. Rozciąganie powinno opierać się na utrzymywaniu w danej pozycji przez 10-30 sekund, przy czym nie należy się rozciągać do punktu odczuwania bólu. By uzyskać dodatkowe korzyści zdrowotne zalecaną minimalną częstotliwość wykonywania aktywności fizycznej (wysiłku tlenowego) można zwiększyć, do:
- 300 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o umiarkowanej intensywności,
- 150 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o wysokiej intensywności,
- kombinacji wysiłku o intensywności umiarkowanej i wysokiej.
Polecam także: jogę jako forma aktywności fizycznej osób starszych

Joga wpływa nie tylko na ciało, ale również na umysł i zachowanie. Składa się z trzech podstawowych elementów:
- odpowiedniej postawy,
- kontroli oddechów,
- medytacji (relaksacji).
Dlaczego warto ćwiczyć jogę?
- pozwala zwiększyć siłę mięśniową (na podobnym poziomie jak ćwiczenia oporowe),
- zwiększa zakres ruchu mięśni (na podobnym poziomie jak stretching),
- poprawia stabilność postawy,
- może być pomocna w łagodzeniu uczucia stresu i niepokoju,
- może wpływać korzystnie na jakość życia,
- może wspomagać funkcje poznawcze, również w przypadku łagodnych zaburzeń poznawczych,
- łagodzi ból pleców, jak również może być stosowana jako metoda wspomagania leczenia przeciwbólowego,
- może być pomocna w łagodzeniu objawów w przebiegu chorób reumatycznych, w tym w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Podobnie jak przy rozpoczynaniu każdego innego rodzaju aktywności fizycznej, rozpoczynanie od treningu jogi o niskiej intensywności i stopniowe jej zwiększanie wraz z upływem czasu wydaje się optymalną metodą zmniejszenia ryzyka wystąpienia urazów. Niemniej, zaledwie około 0,6% Amerykanów uprawiających jogę doznało urazów, które przyczyniły się do rezygnacji z treningu.
Tym, którzy jeszcze nie odkryli korzyści płynących z uprawiania aktywności sportowej mówię: …POWODZENIA W ODKRYWANIU BEZPŁATNEGO, NATURALNEGO LEKU JAKIM JEST RUCH……
Napisała
Ewa Decyk