Szumy uszne

CZY JEST SPOSÓB NA POWRACAJĄCE SZUMY W USZACH

Nieprzyjemne brzęczenie, szum lub pisk to najczęstsze objawy pogarszającego się słuchu. W początkowej fazie jest to problem bagatelizowany przez pacjentów bowiem występuje okresowo i w cichej formie. Niezdiagnozowany odpowiednio wcześnie jednak może prowadzić do poważnych konsekwencji dla komfortu życia oraz zdrowia pacjenta. Firma EDMED Aparaty Słuchowe oferuje bezpłatne konsultacje w tym zakresie. Na podstawie audiometrii tonalnej ( badania słuchu w kabinie ciszy) protetyk słuchu zaalarmuje pacjenta jeśli ubytek oraz szum wystąpią jednostronnie. W tej sytuacji, szczególnie jeśli wspomnianym objawom towarzyszą zawroty głowy konieczna jest niezwłoczna wizyta u laryngologa lub audiologa oraz dalsza rozszerzona diagnostyka pod kątem guza nerwu słuchowego.

Szumy uszne występujące obustronnie przy symetrycznym ubytku słuchu są efektem pracy naszego mózgu. System nerwowy zwiększa swą aktywność kiedy w związku z ubytkiem słuchu dociera do niego mniej bodźców, produkuje wtedy fantomowe dźwięki których doświadczamy właśnie jako szumy i piski . Wraz z pogłębianiem się ubytku słuchu do mózgu dociera mniej impulsów i problem się nasila, a co za tym idzie również szum. Błędne koło opisanego mechanizmu zatrzymać może rehabilitacja nerwu słuchowego czyli systematyczne ( min. 6h dziennie) noszenie aparatów słuchowych. Dzięki aparatom słuchowym „nakarmiony” bodźcami mózg wycisza się . Oczywiście jest to proces i jak każdy proces wymaga od pacjenta systematyczności i cierpliwości.
Współczesne aparaty słuchowe mogą również pracować w trybie generatora szumu usznego. To rozwiązanie polega na włączeniu dodatkowego szumu preferowanego przez pacjenta, który ma na celu „odwrócenie uwagi”, „zamaskowanie” swojego szumu. W konsekwencji daje to odpoczynek i tymczasową ulgę zmęczonemu umysłowi pacjenta.

Wszystkie aparaty słuchowe kupione w firmie EDMED bez względu na klasę wyposażone są w/w funkcję i mogą pracować w dwóch trybach.

Zapraszamy do Naszych oddziałów.

Źródła:
Drclifaud.com
Mariola Śliwińska-Kowalska Audiologia Kliniczna