BADANIA SŁUCHU
BADANIA SŁUCHU – w salonach EDMED
Wizytę najlepiej umówić telefonicznie. Lista wszystkich oddziałów wraz z godzinami otwarcia i numerami telefonów znajduje się w zakładce Nasze Oddziały. Jeśli akurat jesteś w pobliżu naszego oddziału możesz nas odwiedzić i sprawdzić, czy nasi specjaliści mają możliwość przeprowadzenia badania w tej chwili, czy umówią Cię na najbliższy termin. Nie martw się, na wolny termin badania słuchu nie trzeba długo czekać. Zapraszamy!
Wywiad
Zanim protetyk słuchu przeprowadzi badanie, zada Ci kilka pytań, aby dowiedzieć się czy czujesz, że Twój słuch się pogorszył i jakie mogą być tego przyczyny. Pojawią się również pytania o przebyte choroby, które mogły mieć wpływ na stan Twojego słuchu oraz o to jak wygląda Twój obecny styl życia – czy pracujesz w hałasie, jesteś aktywny zawodowo, a może jesteś emerytem? Wszystkie te pytanie pomogą nam określić Twój profil słyszenia.
Badanie
Badanie słuchu składa się z dwóch podstawowych części: otoskopii oraz audiometrii tonalnej. Dodatkowo wykonuje się również badanie audiometrii mowy. Otoskopia jest wstępem do badań, polega na sprawdzeniu stanu ucha zewnętrznego. Żeby wykonać dalsze badanie uszy muszą być drożne, jeśli nie są skierujemy Cię do specjalisty, którego zadaniem będzie je oczyścić. Audiometria tonalna jest badaniem, które sprawdza stan Twojego słuchu. Aby je przeprowadzić na Twoje uszy zakładamy słuchawki i prosimy o naciskanie specjalnego przycisku za każdym razem, gdy tylko usłyszysz dźwięk w słuchawkach. Podawane dźwięki mają różne częstotliwości – od niskich, buczących po wysokie, piszczące. Badanie ma wykazać jak ciche dźwięki jesteś w stanie usłyszeć, robimy je dla obojga uszu. Dodatkowo wykonujemy również badanie, które nazywa się audiometrią mowy. Polega ono na sprawdzeniu poziomu zrozumienia wypowiadanych słów. Tak jak w poprzednim badaniu nałożymy Ci słuchawki na uszy, a Twoim zadaniem będzie powtarzanie usłyszanych wyrazów. Audiometria impedancyjna (Tympanometria ) wykonywana jest pacjentom posiadającym skierowanie od lekarza laryngologa lub audiologa.
Wykonujemy także badanie:
- Próba SISI (Short Increment Sensitivity Index) – próba zróżnicowania głośności służy do określenia zdolności różnicowania zmiany natężenia bodźca. Wykonywana jest w celu określenia charakteru (miejsca uszkodzenia) niedosłuchu odbiorczego.
- Test próchnicy tonu (znany również jako test próchnicy tonu progowego lub TTDT, lub testem Carharta)jest stosowany w audiologii do wykrywania i pomiaru zmęczenia słuchowego. Został opracowany przez Raymonda Carharta w 1957 roku. U osób z normalnym słuchem, ton, którego intensywność jest tylko nieznacznie powyżej ich bezwzględnego progu słuchu, można usłyszeć nieprzerwanie przez 60 sekund. Test rozpadu tonu wytwarza miarę “decybeli rozkładu”, czyli liczby decybeli powyżej bezwzględnego progu słuchu pacjenta, które są wymagane, aby dźwięk był słyszalny przez 60 sekund. Rozpad od 15 do 20 decybeli wskazuje na ubytek słuchu ślimaka. Rozpad ponad 25 decybeli wskazuje na uszkodzenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego.
Omówienie wyników
Po przeprowadzeniu badań specjalista Edmed omówi z Tobą wyniki. Jeśli są one w normie powtarzaj badanie raz na rok, chyba, że pracujesz w hałasie, wtedy rób to zgodnie z zaleceniami Twojego protetyka. Jeśli badanie wykazało niedosłuch – nie martw się, wspólnie wybierzemy rozwiązanie najlepsze dla Ciebie i Twojego stylu życia.
Dowiedz się więcej o profilaktyce i ubytach słuchu
Profilaktyka słuchu
Nowoczesny świat jest głośny – czasem aż brutalnie głośny. Jednakże nasz słuch nie jest stworzony do takiego obciążenia. Porozmawiaj na ten temat ze specjalistą w naszym gabinecie.
CZYTAJ DALEJ
Ubytek słuchu
Problemy ze słuchem zazwyczaj rozwijają się długo i stopniowo i dlatego początkowo pozostają niezauważone. Odmienny przypadek stanowi powikłanie po przechorowaniu Covid.
CZYTAJ DALEJ
Badania słuchu
Bezpłatne badania słuchu w firmie EDMED składa się z kilku etapów – wywiad, badanie oraz omówienie wyników. Te proste kroki mogą Tobie pomóc słyszeć lepiej!
CZYTAJ DALEJ